Yazdır

İŞTE Adalet Kalkınma Partisi’nin ADALETİ

Aktif .

BASINA VE KAMUOYUNA
AKP Hükümeti’nin 2015 yılı programına göre memura, emekliye ve asgari ücretliye 2015 yılı için verilecek zammın ocak ve temmuz aylarında uygulanmak üzere yüzde 3 olacağı açıklandı.
Türk-İş’in araştırmasında ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1205 lira, yoksulluk sınırı da 3926 lira olarak hesaplanmıştır.
Bu verilere göre Türkiye’de asgari ücretliler ve emeklilerin önemli bir bölümü açlık sınırının altındaki, yani ölüm sınırındaki ücretlerle yaşam mücadelesi veriyorlar.
Yine memurlar yoksulluk sınırının altındaki maaşlarıyla birçoğu borçlu olarak hayatlarını devam ettiriyorlar.
Memurların, emeklilerin, asgari ücretlilerin açlık ve yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle yaşam mücadelesi verdiği, 2014 yılı maaşlarının enflasyon karşısında yüzde 5 eridiği gün gibi ortadayken; daha 15 gün önce hakimlerin, savcıların, akademisyenlerin maaşlarına ortalama 1100 TL zam yapıp, bu insanlara sadece yüzde 3 ücret zammını reva görmek hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?
AK SARAY YAPIMI İÇİN PARA VAR!
MEMURA, EMEKLİYE, ASGARİ ÜCRETLİYE GELİNCE TASARRUF!?
Hükümet bu programında her alanda tasarruf yapacağını açıklamış ve aklı sıra memurların, emeklilerin, asgari ücretlilerin maaş artışlarını belirlerken de bu tasarruf anlayışından yola çıkmıştır.
Ancak aynı hükümet;  sadece tabanına döşenen granitlerin 1 metrekaresinin dahi 200 ABD doları olduğu, 1000 odalı AK SARAY olarak isimlendirilen yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 1.5 milyar TL’yi eski parayla 1 katrilyon 500 trilyon lirayı gözünü kırpmadan harcamıştır.
Asgari ücretlin 891 TL olduğu ve insanların bu ücret karşılığında köle gibi çalıştığı bir ülkede bu insanların maaşlarına sadece 25 lira zam öngörülürken; 1.5 milyar TL’ye saray yaptırmanın adaletini vicdan sahibi herkes sorgulamalıdır.
Sonuç olarak, hükümetin öngördüğü bu sadaka zammını asla kabul etmeyeceğiz.
Memurların, emeklilerin, asgari ücretlilerin insanca yaşam koşullarında yaşayabileceği ücretler için bugüne kadar gösterdiğimiz mücadeleyi daha da yükselteceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.
KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA. YA HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ. 03/11/2014 
Müşfik Veysel ERDOĞAN 
Samsun Şube Başkanı