Yazdır

Yatağan’da sendikalardan AKP’li vekilin tehdidine tepki

AKP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in sendikaları tehdit eden sözlerine Yatağan’dan tepki geldi. Yatağan’daki sendikalar, Özden’in kullandığı ifadeleri düzeltmesini istedi. Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden 15 Haziran 2011 Çarşamba günü AKP Yatağan Seçim Bürosu’nda yaptığı konuşmada Tes-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Feridun Yükselir’in Milas’ta yaptığı konuşmasına gönderme yaparak “Sendika ağaları işçiye, ‘Sağcılar MHP’ye solcular CHP’ye oy versin’ diyor. Biz de zamanı geldiğinde bize gelecek olan bu sendika ağalarına ‘Gidin size CHP ve MHP yardım etsin’ diyeceğiz” demişti.

AKP İŞÇİ İÇİN BİR ŞEY YAPMADI

Milletvekilinin bu açıklamasının hemen ardından 17 Haziran 2011 Cuma günü Tes-İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Ferudun Yükselir, Özden’e yanıt vermiş ve sözlerinin arkasında olduğunu söylemişti. AKP Hükümetinin işçi sınıfına bugüne kadar bir şey vermediğini, sadece patronları memnun ettiğini ifade eden Yükselir, sendika ağası olmadığını, işçinin hizmetinde olduğunu ve Milas iş yerinde yaptığı konuşmasının da kişisel görüşü olduğunu belirtmişti. Aynı gün Türk-İş Muğla İl Temsilciliğini ziyaret eden KESK’e bağlı ESM Aydın Şube Yönetimi ve Geli-YLİ iş yeri temsilcileri, milletvekili Özden’in yaptığı konuşmayla ilgili rahatsızlıklarını belirterek, kendilerinin de bu konuda bir açıklama yapacaklarını söylediler.

İFADESİNİ DÜZELTECEKTİR

T. Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi Şube Başkanı ve Türk İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sayın milletvekilinin sözlerini düşünülmeden söylenmiş söz olarak değerlendiriyoruz. Seçim atmosferinden yeni çıkmış olmanın etkisiyle söylenmiş olabilir diye düşünüyoruz. Sanırız önümüzdeki süreçte Sayın milletvekili bu ifadesini düzeltecektir” dedi.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

12 Haziran 2011 seçimlerinde halkın AKP’ye tek başına iktidar yetkisi verdiğini dile getiren Girgin, şöyle devam etti: “Bizler emek örgütleri olarak iş yerlerimiz ve çalışma hayatıyla ilgili görüşlerimizi, önerilerimizi, sorunlarımızı parlamento içinde veya dışındaki tüm siyasi partilerle paylaşacağız. Kuşkusuz, yıllardır çalışma hayatımızın çeşitli alanlarına ilişkin sürdürdüğümüz mücadelemiz devam ederken, sorunlarımızın ve taleplerimizin çözümü için elbette ki iktidar partisi ile görüşerek, sorunlarımıza çözüm arayacağız.” Girgin, herkesi daha özenli davranmaya çağırdı. (20.06.2011-Muğla/EVRENSEL)