Yazdır

11 Ağustos 2011 tarihli basın açıklamamıza yönelik çıkan gazete haberleri

Su politikalarını DSİ çalışanlarından gizlemeyin

ESM, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yeni kurulan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredilen DSİ Genel Müdürlüğü’ne ilişkin yasa değişikliği çalışmalarında emekçilerin de söz sahibi olmasını istedi. ESM Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, su politikalarını ve ülkenin su kaynaklarını geliştiren DSİ çalışanlarından gizli düzenlenen kanunlar konusunda AKP hükümetini uyardı.

 

ESM üye ve yöneticileri, bugün DSİ önünde yaptıkları eylem ile DSİ Genel Müdürlüğü’nün teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunun, kapalı kapılar ardında düzenlenmesine tepki gösterdi. ESM Başkanı Şenoğlu, 12 Haziran seçimlerinden sonra yeniden yapılandırılan bakanlıklarla birlikte en çok bakanlık değiştiren kurumun DSİ olduğuna vurgu yaptı. Şenoğlu, son olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanan DSİ’nin teşkilat ve görevlerinin, Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmek istendiğini kaydetti. Yasa taslağında DSİ’nin görev ve yetkileri için “yaptırır ve devreder” ibarelerinin çıkarılmasını isteyen Şenoğlu, “Halkın hakkı ve malı olan su, ancak kamu eliyle denetlenmeli, yönetilmeli ve geliştirilmelidir” denildi. Şenoğlu, DSİ Genel Müdürlüğü’nün içme suyu barajlarını belediyelere, sulama barajlarını ve göletlerini sulama birliklerine, HES projelerini özel şirketlere devrettiğini söyledi.

ESM’NİN TALEPLERİ:

*DSİ’nin görev ve yetkileri özel sektöre devredilmemeli,

*DSİ’nin yapılandırılmasında DSİ çalışanları sendikalar ve meslek örgütleri vasıtasıyla söz ve karar sahibi olmalı,

*DSİ’de görevde yükselme sınavı yapılmalı,

*Eşit işe eşit ücret verilmeli,

*Fazla mesai ücretleri, günün koşullarına uygun hale getirilmeli,

*Yeniden yapılandırma adı altında, DSİ çalışanlarının çalışma yerleri değiştirilerek mağdur edilmemelidir.

(Ankara/EVRENSEL, 12.08.2011)

 

ESM: DSİ'yi sattırmayız

Devlet Su İşleri'nin (DSİ) görev ve yetkilerinin özel sektöre devredilmemesi gerektiğini söyleyen Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, DSİ'nin özelleştirilmek istendiğini belirtti.

ESM, DSİ'nin özel sektöre devredilme isteğine ilişkin DSİ Genel Müdürlüğü önünde basın, açıklaması yaptı. Şenoğlu burda yaptığı açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu bakanlıkların sürekli değiştiğini daha önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ve en son da Su İşleri Bakanlığı'na bağlandığını ve kapalı kapılar arkasında DSİ'nin özeleştirmeye çalışıldığını ifade etti. Şenoğlu, ESM olarak suyun özeleştirilmesine izin, vermeyeceklerini kaydetti.

(Ankara/Özgür Gündem, 12.08.2011)

 

Gazete Küpürleri için tıklayınız...