Yazdır

ASIL YETİM HAKKI BUNLAR

Aktif .

Memur eylem yapıp gerçek enflasyon oranında zam istediğinde… Ekonomik büyümeden payını talep ettiğinde… Başbakan ve bakanlar 75 milyonun hakkını size istediğiniz gibi veremeyiz dediğinde…

Açığa çıkmıştı ki, başkanlığa hazırlanan Başbakan kendine Ankara’da ‘Beyaz Saray’ yaptırıyor.  Orman Genel Müdürlüğü arazisinde. Hem de 300 milyona.

İnce işçiliği ve iç donanımı için harcanacak para da cabası…

O zaman sormuştuk: Hepimizin hakkı yok mu ilk etapta 300 milyon olan sonrasında da artacak olan o para da? Ve hatta gasbettiğiniz Orman Müdürlüğü’nün 150 bin metrekarelik o alanında… Pembe Köşk neyinize yetmedi?

Derken THY çalışanları grev yaptı. ‘Grevin yol açtığı zarar 2 trilyon’ denildi.

Başbakan Erdoğan çıktı, ‘bu zararı halk ödeyecek’ dedi.

Aynı günlerde başka bir skandal açığa çıktı. Ortaya çıkaranlar, CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ile CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar.

Vakti zamanında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Soma’da bir kömür madenini Hüstaş adlı firmaya vermiş. Bu firma borçlarını ödememiş. Ama sahipleri bir uyanıklık yapıp İmbat adlı bir firma kurmuş ve TKİ’den bir kömür alanını TKİ’den ihalesiz almış.

Devlet geçmişte borcunu ödemeyen bu firmaya, ihalesiz rezerv verdiği yetmemiş gibi bir de ihalesiz yüzde yüz alım garantisi de vermiş.

Hadi buraya kadar tamam!

Ama TKİ başka firmaya ton başına 24 lira öderken İmbat’a 35 lira ödüyor olmasına ne diyelim.

Milletvekillerinin aktardıklarına göre devlet kendi ocağındaki kömürü başkasından almasının zararı en az 100 milyon dolar!

Yetim hakkı değil mi bu?

Bülent Falakaoğlu (11 Haziran 2012, Evrensel)