Yazdır

AKP SAKARYA MİLLETVEKİLİ RECEP YILDIRIM’DAN AHLAKSIZ TEKLİF!

Aktif .

BASINA VE KAMUOYUNA

4 Mart 2009 tarihli Milliyet Gazetesi’nin Marmara Baskısının 15’inci sayfasında AKP’den SEDAŞ’a uyarı başlıklı bir haber yer almaktadır. Haberin içeriğinde AKP Sakarya Milletvekili Recep YILDIRIM’ın açıklaması bulunmaktadır.

Bilindiği gibi Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) Akenerji-CEZ (AkCez) konsorsiyumuna 11 Şubat 2009 tarihinde satılmıştır. Devrin üzerinden henüz 20 gün geçmiş ve faturalandırma dönemi dolmadığından devralan şirket tarafından abonelere fatura gönderilmemiştir. Ancak özel şirket kamunun devirden önceki alacaklarını mühür-sultan yetkisiyle tahsil etmeye başlamış ve çok sayıda vatandaşın elektriğini kesmiştir.

Şimdiye kadar kayıp kaçak oranının düşüklüğüyle dikkat çeken bu bölgede, alacakların ödenmesi için bir anda elektrik kesintisine gidilmesi özel sektör mantığını ortaya koymakta olup, ileride vatandaşlarımızı bekleyen tehlikelerin de habercisidir. Bu uygulamanı kış aylarında yapılıyor olması da ayrıca düşündürücüdür.

Gelelim siyasetin olaya nasıl baktığına; AKP Sakarya Milletvekili Recep YILDIRIM konuyu değerlendirirken, vatandaşın ödeme güçlüğünü hesaba katmamakta ve gündemde yerel seçimlerin olduğunu belirterek, bu borçların yerel seçimlere kadar alınmamasını talep etmektedir. Bu en hafif tabiriyle: “vatandaşı kandıralım, oylarını alalım, daha sonra elektrikleri istediğiniz gibi kesersiniz” demektir. Şirkete yapılan bu teklif; gayri ahlaki ve gayri insani bir tekliftir. Milletvekilinin bu açıklamaları, devralan şirkete, “şantaj ve tehditle yetkinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz” mesajı vermekte ve bu yönde özel sektörü cesaretlendirmektedir. Oysa ki; elektrik dağıtımı kamudayken alacakların tahsili vatandaşı mağdur etmeden, ödeme gücüne göre bir program çerçevesinde yapılmaktaydı ve piyasanın değil kamunun yararı gözetilmekteydi.

AKP Sakarya Milletvekili Recep YILDIRIM’ın sözlerinde somutlaşan siyaset anlayışı; 22 Temmuz seçimleri öncesi SEDAŞ, BEDAŞ ve AYEDAŞ özelleştirmelerinin erteleme gerekçesi olarak Başbakan tarafından da dillendirilmiş ve Başbakanın “Şimdi özelleştirirsek elektriğe zam yaparlar, bizden bilinir” ifadeleri basında yer almıştı.

Bu anlayış, bir taraftan kamusal hizmetleri haraç mezat uluslararası şirketlere daha fazla kâr etmesi için satmakta, diğer taraftan olumsuz etkilenecek vatandaşa her türlü yalanı sıralamaktadır. Bunu ise, kendine yandaş medya aracılığı ile pervasızca yapmaktadır.
Ne yazık ki bu anlayış, vatandaşın oylarını almak ve iktidara gelmek için her yol mubah anlayışıdır. Ancak, vatandaşı düşünüyormuş gibi ifade ettikleri bu durum gerçek yüzlerini açığa çıkarmaktadır.

Başta SEDAŞ olmak üzere, tüm enerji özelleştirmelerine karşı mücadele eden sendikamız, özelleştirmelerden sonraki süreci de takip ederek vatandaşı bilgilendirmeye devam edecektir.
MERKEZ YÖNETİM KURULU