Yazdır

GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR İLE HİÇ BİR SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ…

Aktif .

En son Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Büşra Ersanlı, yazar Ragıp Zarakolu ve Mustafa Avcı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi operasyonlar kapsamında gözaltına alındılar. Birkaç yıl öncesinde tutuklanan yazarlar, gazeteciler ve bu gün milletvekili seçilenler hala suçsuz yere içerideler.

Bu gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz.

Ortada sivil insanları üstelikte hiçbir yere gitmeyen kamuoyunun bildiği kişileri tutuklamanın tek bir anlamı olabilir. Herkesi susturmak, toplumsal muhalefetin üzerini betonla kapatmak.

Bu siyasal süreç 12 eylül faşizminde bile yaşanmamıştır. Elbette ki bir toplumda sizlerden farklı düşünenler olacaktır. Siyasi İktidar olarak, eğer amacınız ve maksadınız demokrasi ise, faklılıkları bir zenginlik olarak kabullenmeniz, en çağdaş olanıdır.

Ancak amacınız sürekli düşman yaratmaksa, sizin gibi düşünmeyen herkes düşman olur. AKP zihniyeti tam da bu noktada muhalif her kesimi ezmeye çalışıyor. Unutmayın ki bu toplumun %50’si sizin siyasal düşüncelerinizi paylaşmıyor.

Türkiye toplumunu "komünist", “bölücü", "şeriatçı", “ulusalcı”, “düşman", "odak/mihrak" ve "yasa dışı yapılanma"lar olarak tanımlama, sana oy vermeyen herkesi öteki ilan etme, ezme, yok etme anlayışı, bu ülkeye demokrasi getirmeyecektir. Bunu hep birlikte yaşayarak görüyoruz.

Uzlaşı ve siyasal anlaşma kültürünün yok olduğu ülkemizde, AKP kendisine muhalif tüm toplum kesimlerini susturma yollarını aramaktadır. Bu arayış halkımıza daha fazla acı ve düşmanlıktan başka fayda sağlamayacaktır.

AKP iktidarı bu siyasal operasyonları derhal durdurmalı, gözaltı ve tutuklu bulunan ve kendisi gibi düşünmeyen tüm düşünce suçlusu muhaliflerini derhal serbest bırakmalıdır. Dilinden düşürmediği ileri demokrasinin gereğini ancak bu şekilde yapabilir.

ESM YÜRÜTME KURULU