Yazdır

DEVLETİN DENETİMSİZ HES ISRARI YİNE ÖLÜM GETİRDİ!

Aktif .

BASIN AÇIKLAMASI

Giresun Dereli ilçesinde Kızıltaş köyünde ismi özenle gizlenen bir şirkete ait HES inşaatında 4 işçinin yaşamını yitirdiği kazada devlet eliyle işlenen kazalara yenisi eklenmiştir.

Devletin yerel halkın yaklaşık bir yıldır HES inşaatını durdurmak için verdiği mücadeleyi görmezden gelerek halka karşı özelleştirmenin ve taşeronlaştırmanın yanında yer alan tavrını sürdürmekteki kararı can almaya devam etmektedir.

Bu ölümlerin tek sorumlusu başta HES karşıtı çevrecilerin tepkisini saçmalık olarak nitelendiren ve gerekli denetimlerin yapılmasını sağlamayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU olmak üzere AKP’dir.

Hukuki sorumluluk almasalar da toplumun vicdanında sorumludurlar. Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı olan DSİ Genel Müdürlüğünün 6200 Sayılı yasa ile her türlü su yapısını denetleme yetkisine sahip olduğunu bilmeyen yoktur.

Her zaman olduğu gibi takke düştü kel göründü. Siyasal İktidar yine suçüstü yakalandı. Daha fazla özelleştirme daha fazla kâr, daha fazla rant hırsınızı, daha fazla yandaş hırsınızı insanlar canları ile ödediler.

Bu ölümleri, resmi ağızlardan gelecek hiçbir inkâr ya da “açıklama” gizleyemez. Çünkü bu ülkede işçiler, emekçiler “iş kazası” olarak adlandırılacak kadar basit bir biçimde değil, aksine hükümetin her alana yaymaya çalıştığı taşeron sistemi ve denetlememe ısrarı gibi bilinçli eylemleri sonucu öldürülmüştür.

Sendikamız ESM, iş kazası gibi gösterilen bu ölümlerin yaşanmaması için taşeronlaşma, özelleştirmeye karşı ve ekolojik politikaları savunan mücadelesine kararlı bir şekilde devam edecektir. 16.05.2012

ESM YÖNETİM KURULU