Yazdır

NE DARBE, NE OHAL!

Aktif .

BASINA VE KAMUOYUNA

15 Temmuz darbe girişimi ile ülkemiz büyük bir kaos ve yıkıma sürüklenmek istenmiştir. Ülkemizin geleceğinin darbeyle belirlenmeye çalışılmasını kabul etmedik, etmiyoruz. KESK-ESM olarak her türlü darbe girişimine karşı olduğumuzu buradan bir kez daha belirtiyoruz. 90 yılık cumhuriyet tarihine baktığımızda yaşanılan darbelerin ülkeyi getirdiği durum ortadadır. Darbe süreçlerinin yarattığı sonuçlara baktığımızda kim kazanırsa kazansın kaybedenin, ülkenin; demokrasiden, emekten, özgürlükten yana olan kesimlerinin olduğu ortadadır. Darbelere yol açan nedenleri ortadan kaldıracak tek güç; evrensel hukuk değerlerine bağlı, emekten, demokrasiden yana bir cephe ile özgür yaşamı var edecek iradedir.

15 Temmuz öncesi zaten baskıların giderek arttığı, her türlü sendikal faaliyetin ya yasaklandığı ya da, hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden izinlere tabi tutulduğu bir süreçten geçmekteydik. ESM olarak Üyelerimize dönük açığa almalar, sürgünler, İş yerlerinde örgütlenmeye dönük baskılar yöneticiler tarafından üyelerimiz üzerinde durmadan devam etmekteydi. OHAL ile bu korku ve baskı ortamı ete kemiğe bürünmüş bir hal almaya başlamıştır.

Darbe girişimi sonrası daha fazla hukuk, daha fazla özgürlük talepleri yerini, tam tersi olarak darbe sonrası çıkartılan OHAL yasalarına bırakmıştır. Darbe karşıtlığının alternatifi OHAL olamaz. Sendika olarak darbe ve Mevcut iktidarın anti-demokratik yöntemler arasında bizim safımız her zaman olduğu gibi; özgürlükler ve emekten yana bir demokrasi anlayışıdır. OHAL’in getirdiği özgürlükleri kısıtlayan KHK’ler derhal kaldırılmalıdır. 

OHAL kapsamında çıkartılan KHK’ler ile şimdilik 70 bine yaklaşan kamu çalışanı açığa alınmış ve tüm kamu çalışanlarının izinleri durdurulmuştur. FETÖ kapsamında darbeye bulaştığı iddia edilen kamu çalışanlarının açığa alınma süreci adeta bir cadı avına dönüştürülmeye başlanmış, bu kapsamda sendikamız ESM’ ye üye, 3’ü Diyarbakır, 2’si Ankara,  1’i Kocaeli, 1’i de Manisa-Soma’dan olmak üzere toplam 7 kişi açığa alınmıştır. Anti-Demokratik rejimlerden en çok çeken ve karşısında durmayı bir ilke edinmiş KESK üyelerinin Darbeci bir yapı ile anılıp, açığa alınmaları kabul edilemez bir durumdur. Açığa alınan üyelerimizin durumlarının ivedi olarak gözden geçirilmesini ve işlerine bir an önce iade edilmesini talep ediyoruz. 01.08.2016

ESM Yönetim Kurulu a.

Mustafa ŞENOGLU

Genel Başkan

Basında konuyla ilgili çıkan haberler için tıklayınız...