Yazdır

DSİ'DE MÜLAKATLA MÜHENDİS ALIMINI 2. KEZ DURDURDUK!

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

ÜYELERİMİZİN VE TÜM DSİ ÇALIŞANLARININ DİKKATİNE!

 

05.07.2014 tarihli ve 229051 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1 maddesi ile Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğe ek 8. Madde eklenmiş ve bu madde ile DSİ Genel Müdürlüğüne atanma koşulları tümüyle değiştirilerek, MÜHENDİSLER İÇİN KPSS SINAVININ YANI SIRA YAZILI VE/VEYA SÖZLÜ SINAV ŞARTI GETİRİLMİŞTİ.

Sendikamız tarafından açılan dava neticesinde; DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ KURULU’NUN 10.09.2015 TARİH VE 2015/949 SAYILI KARARI İLE KAMU GÖREVLERİNE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİĞE EKLENEN EK MADDE 8‘İN, DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÖNÜNDEN YÜRÜTMESİ DURDURULMUŞTU.

Bu kararın ardından yeniden yönetmelik değişikliği yapılmış ve 28.06.2016 tarih ve 29756 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin (değişik) Ek 8. Maddesi ile bu kez de MÜHENDİSLER İÇİN KPSS SINAVININ YANI SIRA YAZILI VE/VEYA UYGULAMALI SINAV ŞARTI GETİRİLMİŞTİR.

Sendikamız ilk mahkeme kararını etkisiz kılmaya yönelik bu değişikliğe karşı da dava açmış ve 2. KEZ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALMIŞTIR.

Bu karar ile DSİ Genel Müdürlüğü’ne en yoğun torpil yöntemi olarak bilinen mülakat ile mühendis alınmasının bir kez daha önüne geçilmiş ve başta HES Denetimleri olmak üzere tüm su yapılarının denetiminin liyakate uygun şekilde istihdam edilen mühendisler eliyle yapılması sendikamızın çabası ile sağlanmıştır.

Pek çok kamusal kazanım gibi bu başarı da Sendikamıza aittir.

 

                                                                                  ESM MERKEZ YÖNETİM KURULU   

Karar için tıklayınız