Bulten

Yazdır

ESM Bülteni Mayıs 2015

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

 Avrupa hala krizde. İşsizlik, özellikle genç işsizlik, çok yüksek. Kitlesel göç sadece giderek artan umut kaybının bir belirtisidir.

Tasarruf planları başarısız oldu. Avrupa’nın büyümek ve vatandaşlarını geri işe alarak yeniden harcama yapmalarını sağlamak için yatırıma ihtiyacı var. Juncker planı doğru yönde atılmış bir adımdır. Bitmeyen kesintiler ve işgücü piyasası reformları çözüm değildir. Avrupa’nın işçilerinin toplu sözleşme üzerindeki saldırılara değil, ücret artışına ihtiyacı var. 

Biz eşit işe eşit ücret istiyoruz - göçmen işçiler için –herkes için. Avrupa aldığı riskleri, yanlış politikalarının sonucunda seçmenlerin geleneksel partileri büyük sayılarda terk etmesi gibi büyük bedellerle ödüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazdır

BÜLTEN: ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

Soma termik santralinin özelleştirilmesi ile ilgili ESM Genel Başkanımız Mustafa Şenoğlu’nun yaptığı basın açıklaması özeti;
Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ne (SEAŞ) ait Manisa-Soma B Termik Santrali ihalesi 19 Aralık 2014 tarihinde yapılacaktır.
Soma’da özel madencilik şirketinin göz göre göre ölüme gönderdiği 301 madencinin ölüm nedenlerinin soruşturulması bile tamamlanmamışken Soma B Termik Santrali peşkeş çekilecektir. Soruşturulması gereken kurum ve şirketler elbirliğiyle bu santrali satışa çıkarmışlardır. Ceza yerine ödül verilmektedir. Artık yeni ölümlere dur deme zamanı gelmedi mi?
2015 yılında Çanakkale/Çan santrali ve kömür işletmesi de devredildiğinde geriye özelleştirilecek enerji kaynakları da kalmayacaktır. 
Özelleştirme daha çok işsizlik, taşeronlaşma, yoksulluk, sendikasızlaştırma demektir. Santral ve kömür havzalarının özelleştirilmesi ile dışa bağımlılık artacaktır. 
Daha çok kâr hırsıyla iş güvenliği ile ilgili önlemler azaltılmış, ocaklarda bilim ve teknolojinin gerekleri uygulanmamıştır. Çalışma saatleri kafalarına göre uygulanmış ve sonuçta üretimi daha çok artırmak pahasına yüzlerce insan iş cinayetlerine kurban edilmiştir. Yetmemiş, santral kurma uğruna, Soma’nın geçim kaynağı olan zeytinlikler kesilerek yoksul köylünün ekmeği ile oynanmıştır.
Biz tüm özelleştirilmiş işyerlerinin kamu işletmeleri haline dönmesini beklerken üzülerek söylüyoruz ki kamu elindeki kurumlar da satılıyor.
Bu daha başlangıç mücadeleye devam anlayışıyla Soma’nın daha kötü günler yaşamaması için hükümetin özelleştirme kararından vazgeçmesini talep ediyor, hepinizi satılacak olan işyerlerinize sahip çıkmaya davet ediyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yazdır

ESM GENEL MERKEZ HABER BÜLTENİ | Ağustos 2014

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

 
ESM Genel Merkez tarafından yayımlanan Haber Bültenimizin elektronik halini indirebilirsiniz. İndirmek için lütfen tıklayınız.
  • TEMMUZ MAAŞ ARTIŞINI VE ENFLASYON FARKINI İSTİYORUZ
  • HEDEFTE İŞ GÜVENCESİ
  • ENERJİDE ÖZELLEŞTİRMEDEN GERİ DÖNÜLMELİDİR
  • EMEKLİ İKRAMİYESİNDE 30 YIL SINIRLAMASI ANAYASA MAHKEMESİNDE
  • MKEK PERSONELİNE FİİLİ HİZMET ZAMMI ÖDENMELİ
  • SOMA’YI UNUTMADIK
 
Yazdır

SOMA KATLİAMI-ESM BÜLTEN SAYI:171

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

İşçi Sağlığı Eğitim Kursunda Gösterilen İşçilerin de Madende Öldükleri Ortaya Çıktı - MUSTAFA ŞENOĞLU-ESM GENEL BAŞKANI

Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği faciada akıllara durgunluk veren bir belge daha ortaya çıktı. Facianın yaşandığı 13 Mayıs’ta ‘İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Yetiştirme Meslek Eğitim Kursu’nda olması gereken 14 madencinin kursa gitmek yerine madende çalıştığı ve bu nedenle öldüğü ortaya çıkmıştır. Olay günü madenden cansız bedenleri çıkartılan madencilerin aynı gün yoklama çizelgesinde “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Yetiştirme Meslek Eğitim Kursu”nda gösterildikleri belgelendi. 

 
Kurs aldıkları gösterilen işçilerin, 14 Mayıs’ta sınava girmeleri gerektiği, başarı göstermeleri halinde işbaşı yapmaları gerekiyordu.
Ancak yaşamlarını yitiren madenciler İbrahim Sungur, Ali Kavas, İsmail Öztürk, Mehmet Ateş, Zeki Gezer, Ramazan Ünal, Sefer Hazar, Uğur Canbey, Kasım Softa, Mehmet Emin Çardak, Muhammed Çağan, Yüksel Yaşar, Emin Mazı ve Ali Şahin’in olay günü kursta olmaları gerekirken maden ocağında olmaları bize birçok şeyi anlatıyor. Genelde sorumluluktan kaçmak için kullanılan bir yöntem bulunmakta; kazadır, kaderdir, diyerek işin içinden sıyrılmak istenir.
Madende ölenlerle birlikte Soma faciası, nedenleri, sorumluları, suçluları ile birlikte geçip gidecek. Çabamız yalnızca ölenler öldükleriyle kalmaması içindir. Kazadır kaderdir söylemini bir kenara bırakıp sebep-sonuç ilişkisini görelim ki bu ölümler kader olmasın… Aksi halde ölümün nedenini ortadan kaldırmak yerine, ağlayıp “Gözün kör olsun yoksulluk!” diye daha çok sızlanıp dizimizi döveriz. Sonuçta ölümler hep denetimsiz, kontrolsüz ve iş güvenliği olmadan üretim yapan maden ocaklarında çalışan işçileri vurur. Acaba neden? Bir felaket daha geçti mi diyeceğiz. Ölen işçiler için yan yana kazılmış mezar yerleri, cenazelerin ilk alındığı soğuk hava deposu, cenazelerin çıkarıldığı ocağın kapısı önünde bekleşen acılı aileler…
Cenazeler gömüldü; aslında bu olayın kaza olmayıp, katliam olan ölümlerin boyutlarıyla, nedenleriyle birlikte göreceğiz ki bir daha tekrarlanmasın...
Bu nasıl iştir anlaşılır gibi değil. İşçileri hem de iş sağlığıyla ilgili kursta göster, sonra da madene gönder ve orada şehit düşsünler. O zaman, ölmek ve öldürmek de insanlığın fıtratında var mı diyeceğiz.
 
BÜLTENİ PDF FORMATINDA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.
Yazdır

Sendikamız Devletin Buharlaşmasına Engel Oldu

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

DSİ tarafından Samsun-Yeşilırmak üzerinde inşa edilmiş olan Kumköy Hidroelektrik Santrali 4628 sayılı Enerji Piyasası Kanununa göre 28.09.2006 tarih ve 928-5 sayılı EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) kararıyla Yeşilırmak’ın su kullanım hakkını almış olan yatırımcı firma IC İçtaş Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ne yapılan bir protokolle devredilmiştir.
 
Özel Bülten'in tam metni için tıklayınız...
Yazdır

Mayıs 2008 Bülteni Çıktı

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

İçindekiler

1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı Çiçek Bahçesine Çevireceğiz!...

ESM 3. OLAĞAN GENEL KURULU 1-2 MART 2008 Tarihinde Yapıldı....

SEKTÖRÜMÜZDE DURUM VE ÖZELLEŞTİRME YIKIMI....

1 Nisan'da Hak Arayışında Polis Barikatı....


bülten yazıları için solda Belgeler menüsünden Bültenler'e tıkayınız

Yazdır

1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı Çiçek Bahçesine Çevireceğiz!

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Türkel, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ve KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir ile 3 konfederasyonun oluşturduğu "1 Mayıs Tertip Komitesi" İstanbul'da toplandı. Toplantı sonrasında "500 bin emekçi olarak ellerimizde karanfillerimizle, özgürlük türkümüzü söylemek üzere Taksim’i çiçek bahçesine çevireceğiz!" başlığıyla yapılan açıklama yazının devamındadır.
Yazdır

ESM 3. OLAĞAN GENEL KURULU 1-2 MART 2008 TARİHİNDE YAPILDI

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

1-2 Mart 2008 tarihinde yapılan 3. Olağan Genel Kurulda seçilen Merkez Yönetim Kurulu aşağıdaki şekilde görev dağılımını yapmıştır.

Yazdır

SEKTÖRÜMÜZDE DURUM VE ÖZELLEŞTİRME YIKIMI

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

Kapitalizm; 1970’li yılların ortalarından itibaren, emekçi kazanımlarından olan sosyal devlet, refah devlet uygulamalarını tek tek aşındırılmaya çalışmış, ulusal kalkınma terkedilmiştir. Küreselleşen sermaye hareketlerinin eşlik ettiği bu dönemde neoliberal politikalar uygulanmıştır. İMF ve DB gibi emperyalist kuruluşlar eliyle çevre ülkelerde bu politikalar uygulanarak yoksullaştırılıp, dışa bağımlı hale getirilmiştir.
Yazdır

1 Nisan'da Hak Arayışında Polis Barikatı

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .1 Nisan 2008 tarihinde KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla tüm yurt çapında saat 14.00’ten itibaren emekçiler alanları doldurarak Meclis’te görüşülmekte olan SSGSS Yasa Tasarısına karşı tepkilerini bir kez daha göstermişlerdir.

Beş örgütün geçtiğimiz yaptığı çağrıya çok sayıda demokratik kitle örgütünün yanı sıra, Türk İş’e bağlı bazı sendikalar da destek vererek eylemin gücüne güç katmıştır.