Yazdır

SOMA KATLİAMI-ESM BÜLTEN SAYI:171

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

İşçi Sağlığı Eğitim Kursunda Gösterilen İşçilerin de Madende Öldükleri Ortaya Çıktı - MUSTAFA ŞENOĞLU-ESM GENEL BAŞKANI

Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği faciada akıllara durgunluk veren bir belge daha ortaya çıktı. Facianın yaşandığı 13 Mayıs’ta ‘İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Yetiştirme Meslek Eğitim Kursu’nda olması gereken 14 madencinin kursa gitmek yerine madende çalıştığı ve bu nedenle öldüğü ortaya çıkmıştır. Olay günü madenden cansız bedenleri çıkartılan madencilerin aynı gün yoklama çizelgesinde “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Yetiştirme Meslek Eğitim Kursu”nda gösterildikleri belgelendi. 

 
Kurs aldıkları gösterilen işçilerin, 14 Mayıs’ta sınava girmeleri gerektiği, başarı göstermeleri halinde işbaşı yapmaları gerekiyordu.
Ancak yaşamlarını yitiren madenciler İbrahim Sungur, Ali Kavas, İsmail Öztürk, Mehmet Ateş, Zeki Gezer, Ramazan Ünal, Sefer Hazar, Uğur Canbey, Kasım Softa, Mehmet Emin Çardak, Muhammed Çağan, Yüksel Yaşar, Emin Mazı ve Ali Şahin’in olay günü kursta olmaları gerekirken maden ocağında olmaları bize birçok şeyi anlatıyor. Genelde sorumluluktan kaçmak için kullanılan bir yöntem bulunmakta; kazadır, kaderdir, diyerek işin içinden sıyrılmak istenir.
Madende ölenlerle birlikte Soma faciası, nedenleri, sorumluları, suçluları ile birlikte geçip gidecek. Çabamız yalnızca ölenler öldükleriyle kalmaması içindir. Kazadır kaderdir söylemini bir kenara bırakıp sebep-sonuç ilişkisini görelim ki bu ölümler kader olmasın… Aksi halde ölümün nedenini ortadan kaldırmak yerine, ağlayıp “Gözün kör olsun yoksulluk!” diye daha çok sızlanıp dizimizi döveriz. Sonuçta ölümler hep denetimsiz, kontrolsüz ve iş güvenliği olmadan üretim yapan maden ocaklarında çalışan işçileri vurur. Acaba neden? Bir felaket daha geçti mi diyeceğiz. Ölen işçiler için yan yana kazılmış mezar yerleri, cenazelerin ilk alındığı soğuk hava deposu, cenazelerin çıkarıldığı ocağın kapısı önünde bekleşen acılı aileler…
Cenazeler gömüldü; aslında bu olayın kaza olmayıp, katliam olan ölümlerin boyutlarıyla, nedenleriyle birlikte göreceğiz ki bir daha tekrarlanmasın...
Bu nasıl iştir anlaşılır gibi değil. İşçileri hem de iş sağlığıyla ilgili kursta göster, sonra da madene gönder ve orada şehit düşsünler. O zaman, ölmek ve öldürmek de insanlığın fıtratında var mı diyeceğiz.
 
BÜLTENİ PDF FORMATINDA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.